5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Twilight: Stále to nedává smysl...

23. října 2010 v 2:02 | Rowan |  Recenze
(článek z 30. července 2010)


Vím, že jsem extrémní rejpal a že se občas až přehnaně snažím, aby věci dávaly smysl, když vyprávím nějaký příběh. Někteří lidé se tímhle netrápí a dokáží pustit fantasii daleko volněji, než já. Vím to a mnohdy mě štve, že to neumím, ale co je moc...

Přečetla jsem Twilight. Celou sérii, poctivě, už před rokem. Hned po tom, co jsem viděla první film, protože přes všechny zápory, udělal dojem. Minimálně nápadem, geniální hudbou a pár dobrými momenty. Výhrady o tom, že první tři knihy mohly být klidně dvě a bylo by to snesitelnější, cs nechám na jindy, nějaká pozitiva to přeci jen mělo.


Trochu z jiného konce - jsem grafoman. Píšu každou pitomost, která mě napadne a když mi zrovna psaní nejde, trpím jako zvíře. Nejsem zrovna sdílná a do světa pustím jen to, čím jsem si 100% jistá, za co se nestydím a čeho se nebojím (zatracená autocenzura a autorský blok...).

Jak to s tím souvisí? Docela jednoduše. Když se mi do rukou dostane něco, co mi poskytuje prostor pro vlastní fantazii, neváhám a začínám stavět příběh. Což se stalo i u Twilight. Koneckonců těch možností, kde a na jaké téma se rozepsat, je víc než dost.

A právě když jsem začala psát vlastní krátkou a zcela šílenou fanfiction, došlo mi, jak neuvěřitelně praštěné to celé je. Co? Celý ten nápad nechat je neustále, dokola a dokola chodit na střední. Nebyla jsem schopná vymyslet dost dobrý důvod, proč by se měli vrátit a zase začít chodit na střední v nějakém zapadákově ve Forks, když majít tolik, tolik možností, jak trávit volný čas.

Já chápu, že autorce se to hodilo. Kde jinde by se mladá nevinná a naivní sedmnáctka mohla seznámit s tajemným a okouzlujícím mladíkem, než právě na střední, aniž by to vyvolalo vlnu pohoršení nebo čehokoliv, co by vztahu mohlo třeba dokonce i zabránit? Ale chudák tajemný a okouzlující mladík, který je vlastně už starej dědek... Omlouvám se, vim, že spousta čtenářů to tak nevidí a je to tak správně, ale na druhou stranu - i když tak nevypadá, jeho znalosti, zkušenosti...

Představte si, že jste na jeho/jejím místě (vyberte si koho chcete, nemusíte se bezpodmínečně vtělovat právě do božského Edwarda). Zkrátka a dobře jste vyzrálá dospělá bytost s mnohaletými zkušenostmi v nejrůznějších oborech... A musíte trčet na střední s bandou nevycválaných, nevychovaných, rozjívených a věčně trpitelsky rozervaných individuí, která mají pocit, že právě jejich život je ten nejpříšernější, případně nejfantastičtější - to podle toho, jestli se jedná o zamlklého intelektuála nebo roztleskávačku/kapitána fotbalového týmu/whatever.

Prostě to nedává smysl. A já zkrátka nejsem schopná se povznést a říct si "ale co, dyť to tak napsala, tak to neřeš a prostě je pošli zpátky na střední. To je jedno, že Belle je 120, má dospělou dceru atd. atd..." Místo aby cestovala, poznávala svět, studovala jednu univerzitu za druhou, psyhcologii, medicínu, práva, historii, co já vim třeba i techniku, tak se vydá na střední. Znovu.

Nakonec, nebylo by daleko jednodušší vymlouvat se na regenarční krémy a plastiku, proč pořád vypadám tak svěže a mladě i ve svých pětatřiceti (nemluvě o lidech, kteří i v padesáti sokáží vypadat na dvacet), než se přemáhat a dělat ze sebe hloupého středoškoláka, který neumí do pěti počítat?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nat Nat | 17. listopadu 2010 v 10:16 | Reagovat

Tak nějak s tim souhlasím :-)

2 Bels Vengeance Bels Vengeance | E-mail | Web | 3. února 2012 v 14:06 | Reagovat

Něco na tom je, ale já to celkem chápu. vem si, že ti krvesajci se snaží být co nejvíce civilizovaní a chtějí zůstat co nejdéle na jednom místě. Proto si hrají na dokonalou rodinku, co se někam nastěhuje s nedospělými pubescenty, hodí je na střední školu a pak maj čas, než dodělaj střední, vysokou, začnou makat.. Maj prostě víc času ;) Ale myslím, že nevedou takový život pořád, dlouho jsem knihy nečetla, ale mám dojem, že tam bylo nastíněno, že třeba Emmet s Rosalií se občas odstěhují a žijí klasický manželský život a takhle je to podle mě i s ostatníma. Jen další nedotažená věc ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.