5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

A je odhaleno!

3. prosince 2010 v 12:25 | Rowan |  Téma týdne
Původně jsem si myslela, že se zapojím do společnosti všech těch, kteří se rozepsali na téma, jaké knihy rádi čtou - a časem to možná i udělám, ale v tuhle chvíli mám potřebu vyjádřit se v trochu jiném stylu. 


Když je nějaké dobré a zajímavé téma týdne, které mě osobně něco říká (naposledy to byl Halloween, teď je to Oblíbená kniha), ráda procházím blogy ostatních a čtu si jejich příspěvky. Mám pocit, že si tím trochu rozšířím obzory, že k dané věci dostanu třeba nějaké zajímavé informace či tipy - třeba tip na dobrou knížku, která stojí za přečtení. A pokaždé jsem stejně zklamaná, když se tak nestane. 

Pominu fakt, že když už jsem se něco dozvěděla, bylo to jen zjištění, že valná většina zde přítomných čte jen nějakou upířinu (Twilight, Škola noci, Nadržený upír a jiné) nebo tedy případně ještě sáhl po Harrym Potterovi. Největší odvážlivci se pak pustili do literárních předloh nějakého slavného filmu (Pán prstenů, znáte?). Těch, kteří opravdu čtou a opravdu mají aspoň trochu přehled, je minimum. Popravdě si momentálně vybavuji jen dva články, které opravdu něco řekly o autorkách a které byly informačně zajímavé. 

Pominu i to, že spousta blogařů se zmohla jen na článek této kvality (následuje ukázka, která je založená na pravdivých datech posbíraných přečtením několika podobných případů. Pokud se v ní poznáte...  je mi vás líto, ale je to jen náhoda)

No tak tedy píšu a napa dá mě jen Harry Potter.
A co zajímá vás to ? Jestli ano tak tedy musim psát.

Harry Potter , je slavná knížka a velmi dobrodružná .
Moc se mi líbí a co vám? Jestli jste jí nečetli tak si jí přečtete.
Ale ted k tý knížce.
Je to moje nlepší knížka.
Harry bojuje proti pánovizla VOLDOMORTOVI.
Naštěstí vždycky z toho vyvázne a nezemře .

ALE PŘEČTĚTE SITO PŘECE VÁM TO HNED NEPVIM.


A tím splnili svůj zářez na pažbě "Téma týdne" a mohli si říct "někdo už se ke mně podívá!" 

Co mě ovšem zarazilo víc, bylo množství prohlášení typu "jsem děsný knihomol!", "bez knížky nepřežiju", "kniha je můj jediný přítel", "na mém stole už se vystřídalo knih víc, než kolikrát za celý život mrknete" a dle fantasie si doplňte vlastní varianty. A pod těmito prohlášeními (nebo rovnou ve stejné větě s tímto prohlášením) se nám hned skvěla hrubka kategorie "bohové! mám vypálený oči, na to se nedá koukat!" Případně se autor vůbec neobtěžoval něčím, jako jsou čárky ve větě. A celé to doperlila skutečnost, že autor(ka) prostě k uzoufání miluje tu Školu noci/Twilight a prostě může to číst dokola a dokola a dokola...

Nechci tu teď prskat proti Škole noci/Twilight, ani proti tomu hroznému a nesnesitelnému boomu s upíry a hladovosti náctiletých po všem pijavicemi. O to teď nejde. Teď jde o tu neskutečnou ironii, jak se všichni prohlašují děsnými čtenáři, ale čtou okruh pěti knih a povinné četby do školy (a tu mnohdy jen tím stylem, že si najdou výcuc na internetu). A co hůř, to čtení na nich nezanechalo nejmenšího účinku. 

Říká se přece, že čím víc člověk čte, tím víc si upevňuje gramatiku. Pořád všude všichni něco vidí, takže se slovo "vidět" asi píše s I. Když čtu, vnímám, jak se používají čárky ve větě, jak jimi autor přidává důraz, nebo naopak dodává něco, co jen doplňuje a rozšiřuje hlavní informaci, vnímám, že když chci vyloučit předchozí prohlášení, musím to ale oddělit. Vnímám, že ranní noviny mají o N víc než rané brambory. Memotechnická pomůcka? V novinách je prostě vždycky víc písmenek než v bramborách. 

Já vím, jsem pravopisem posedlá. A ani náhodou neříkám, že se sama občas neutnu. Nemluvě o mých oblíbených "zarytých pravdách", kterých se zbavuju jen velmi těžko a hyperkorektně se snažim psát slova jako "podstivý" a "zrdcadlo". A ano, povede se mi napsat i "ponožky vysely"... U tohohle slova mě navíc ani neopraví pravopis, protože ono se dá vážně něco vyset. Jen bych nesázela ponožky, bavlník už z toho asi stejně nevyroste. 

Co se tím vším vlastně snažím říct? Že prohlašovat se za knihomola a vášnivého čtenáře je sice hezké, ale náš sloh o nás mnohdy prozradí pravdu sám... 

A nebo prostě zase jen hudrám nad zoufalou úrovní některých příspěvků... 
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lina Lina | Web | 3. prosince 2010 v 12:56 | Reagovat

ja som už čítala článok, kde autorka vychvaľovala Brisingra: páči sa jej tak veľmi, že už prečítala prvé tri kapitoly a je to proste jej najmilovanejšia knižka :D

2 Rowan Rowan | Web | 3. prosince 2010 v 13:10 | Reagovat

[1]: Tak to je taky dost dobrý XD To možná trumflo všechny ty nadšený "stále-dokola-čtenáře" XD

3 Cah Cah | 3. prosince 2010 v 17:13 | Reagovat

Krásný a velice velice zábavný článek. Jen tak dál. :-D Jak mě blaží, že nevlastním blog.

4 Mrs hann-com Mrs hann-com | Web | 4. prosince 2010 v 10:23 | Reagovat

Tohle je fakt úplně skvělej článek! :)

5 Rowan Rowan | Web | 4. prosince 2010 v 12:40 | Reagovat

[4]:, [3]: Oběma díky moc, jsem ráda, že se vám článek líbil :)

Cah: Tak si nějaký založ :-D

6 Luss Luss | Web | 4. prosince 2010 v 19:24 | Reagovat

Jo to máš pravdu s těma holčičkama, taky jsem nedávno sledovala články na téma týdne a po 5 otevřených jsem to musela vzdát. Zrovna jsem měla štěstí na ty, které byly úplně o ničem. A tak už mě to ani neláká sledovat.
Jinak musím říct, že tvůj článek je skvělý a sdílím s tebou stejný názor.
A docela by mě zajímalo jaké knížky baví tebe, jen tak pro inspiraci;)

7 Rowan Rowan | Web | 4. prosince 2010 v 20:21 | Reagovat

[6]: Neboj, mám v plánu sepsat něco o mých oblíbených knihách ;)
Heh, jedna z těch holčiček se tu ted do mě pustila a já vůbec nevim, kdo to je XD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.