5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Okouzlení Avatarem

20. prosince 2010 v 19:17 | Rowan |  Recenze
Oficiální název: Avatar: The Last Airbender

Český název: Avatar: Legenda o Aangovi

Tvůrci: Mike Dante DiMartino & Bryan Konietzko

Produkce: Nickelodeon

Vysíláno: 21. února 2005 - 19. července 2008, ukončeno

Série/Epizody: 3 série / 61 epizod

Žánr: Akční, dobrodružné, komedie, fantasy, drama, animované

Pokračování: Avatar: Legend of Korra


Za určitých okolností bych se možná dala považovat za oběť filmového průmyslu, který se k Avatarovi dostal přes film. Není to tak. K Avatarovi jsem se dostala už skoro o rok dřív díky kamarádce, která mi seriál doslova vnutila s tím, že se mi to určitě bude líbit. "Máš ráda tyhle blbosti s elementy a podobný věci, koukni na to."

Koukla jsem. Až po té, co jsem byla v kině na filmu. Obávám se, že mám na svědomí pár šedivých vlasů na hlavě oné kamarádky, která mě neustále nabádala, ať už si to konečně pustim a na co pořád čekám a už sis to pustila?! Chápu jí. Dneska, když jsem sama propadla, naprosto chápu její touhu mít někoho, kdo by věděl, o čem to vůbec mluví, protože v našich končinách příliš mnoho nadšenců není.

Hlavní myšlenka

Hlavní podstata seriálu je vlastně zoufale jednoduchá - máme tu fiktivní svět a v něm čtyři národy, každý spadající pod jeden živel - Vzdušní nomádi žijící v chrámech přístupných jen ze vzduchu, Vodní kmeny na severním a jižním pólu, velké Zemské království a na sopečných ostrovech Národ ohně. V každém národě existují vládci, kteří daný živel dovedou ovládat a nad tím vším stojí Avatar, který jako jediný dokáže ovládat všechny čtyři živly a tím udržuje rovnováhu a mír světa. Avatar se v inkarnacích rodí v cyklu všech čtyř živlů.

Jednoho dne se ale Pán ohně rozhodl, že ovládne svět. A Avatar mu v tom nezabránil, protože zemřel při ochraně svého domova před sopkou. Aby agresor zabránil nástupu nového Avatara, nechal vyvraždit všechny Vzdušné nomády, u nichž se jako u jediného národa všechny děti rodily se schopností vládnout svému živlu. V ostatních národech se spokojil s tím, že zajímal a vraždil pouze vládce živlů, obyčejné lidi nechal žít.

O sto let později, ve světě zmítaném válkou a terorizovaném Národem ohně a v němž již nikdo nevěří na návrat Avatara, objeví dva sourozenci z Vodního kmene, Katara a Sokka, posledního vzdušného nomáda, který při útěku před svým osudem zůstal uvězněný v ledu po celé dlouhé století. Před dvanáctiletým Aangem tak náhle stojí úkol nejen se ujmout své moci, kterou jako Avatar má, ale především musí navrátit světu mír a rovnováhu.

Dobro a zlo, černá a bílá

Ačkoliv základ seriálu stojí na černobílém rozdělení dobra a zla, realita vůbec tak jednoduchá neni. Nejen hlavní postavy (Aang, Katara, Sokka, později Toph) mají své stinné stránky a vlastnosti, na které nemohou být právě hrdí. Stejně tak ztělesnění jejich nepřítele, princ Zuko, má naopak kladné vlastnosti, díky kterým se nedá označit čistě za záporáka. Ve finále tu vlastně skoro nic není černobílé a v jednu chvíli jsou sami hrdinové konfrontováni s názorem, že jejich "dobro" vlastně není nic jiného, než něčí "zlo". Každý je přesvědčený o své pravdě, každý má pocit, že jeho dobro je to nejlepší a to správné.

Přesto ale zůstaňme u myšlenky, že navrátit světu mír a rovnováhu je ušlechtilejší cíl než si ho podrobit ohněm a válkou. Ve finále nám tu tak zůstávají jediné dvě opravdu záporné postavy - pán ohně Ozai a jeho dcera, princezna Azula, stejně šílená a mocichtivá jako její otec. Aang-gang zase zůstává tou čestnou rytířskou skupinou, která se je snaží porazit.

Zejména sám Aang je pak ve skupině zastáncem pacifistického řešení problémů. Největší hrůzu má z toho, že nakonec bude muset nepřítele zabít, aby ho zastavil a snaží se najít jinou cestu, jak dosáhnout vítězství. Jistě, je to primárně vedeno jako seriál pro děti, ale do jisté míy vyvstává otázka, zda děti dokáži prohlédnout do celé hloubky problému a vnitřího souboje mezi tím, co je nutné a co je správné.

Víceméně všichni z dětských hrdinů jsou nuceni najít tu "správnou cestu", po které půjdou. Staří a moudří rádcové a průvodci se jim sice můžou snažit pomoct, ale nakonec je to vždycky jen na nich. Samozřejmě nejmenší problém s tím má ústřední trio (posléze ústřední kvartet). Azula má také celkem jasno v tom, čeho chce dosáhnout a jaký je její cíl. U jejího bratra Zuka už se to říct nedá a pokud dělíme všechny na černé a bílé figurky, on je jednou z těch šedivých, nejrozporuplnějších, u které se až téměř od poslední chvíle nedá říct, na jakou stranu se vlastně nakonec postaví.

Interakce s diváky

Co mě na tomhle seriálu okouzlilo snad nejvíc byla komunikace s diváky. Jakási reálnost a nadhled, kterou si příběh udržoval celou dobu. V určitém směru to vlastně byla jedna velká parodie na všechna klišé podobných seriálů, tvůrci si dělali srandu sami ze sebe, ze svých oblíbených věcí i ze všeho kolem. Takhle se do seriálu dostaly prvky z Dragon Ball, objevil se Digimon i Usagi. Pro mě jako pro nováčka na tomto poli to bylo jen zábavné zpestření, na které jsem chvílemi musela být upozorněna, ale nechtějte vidět znalce těhle věcí, jak se vedle vás láme smíchy a sotva sípe.

Vrcholem komunikace s divákem je pak poslední díl před velkým finále. V jednom jediném díle tvůrci stvořili divadelní parodii celého seriálu, která reflektuje snad absolutně všechno, na co si fanoušci i odpůrci kdy stěžovali. Přecitlivělá Katara, Sokka, který nemluví o ničem jiném než o jídle, zženštilý Aang, drama-queen Zuko pokaždé s jiným účesem a další zparodizované postavy. Po shlédnutí tohoto dílu už člověk seriál nikdy nevidí stejně.

Hezky česky

Má oblíbená rubrika, kterou si prostě nemůžu nechat ujít, když už se Avatar objevil v české mutaci. Sama jsem viděla seriál v angličtině a jeho česká podoba je tak pro mě jen určitým zpestřením a profesní deformací.

Nebudeme si nic nalhávat - na originál to prostě nemá. Někteří dabéři jsou vybraní dobře a sedí k postavě, někteří už tak dobří nejsou. Jenže tak je to vždycky a stoprocentní spokojenost asi není v tomhle směru možná. Co ale musím pochválit, je překlad a úprava dialogů. Poslední dobou právě tento obor upadá a je to až k pláči, tady se ale povedlo zachovat všechny vtipy (a že jich neni málo), zachovat atmosféru rozhovorů a vůbec převod z angličtiny do češtiny neutrpěl zas takovou ránu. Kupodivu se povedlo šikovně přeložit i názvy a vlastní jména, a tak názvy jako Vodní kmeny, Národ ohně či želvokachny nezní tak hloupě, jak by znít mohly.

Souhrn

Mám-li nějak shrnout celý seriál, musím přiznat (vlastně nejspíš ani nemusím, nejspíš to je všem už jasné), že jsem bezmezně zamilovaná. Chvílemi mi reálnost celého díla vyrážela dech a ačkoliv tady zůstávala nadsázka a humor, ačkoliv pořád jde o dětský seriál, nejspíš bude něco na tom prohlášení, že nejvíc si ho užijí až dospělí.

...:::...:::...

P.S.: Pravděpodobně jsem při psaní tohohle textu zapomněla na milion věcí, které jsem chtěla zmínit. Jsem tedy smířená s tím, že nejspíš vzniknou další práce, a další a ještě nějaké... Než budu konečně spokojená s vyjádřením všech pocitů, které se k Avatarovi vážou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lass Lass | Web | 20. prosince 2010 v 23:58 | Reagovat

O jé. Úplně chápu tvojí zamilovanost. Tže jsem zamilována. Poslední věc, co mě na tom rozčiluje je, že se na to koukám hrozně nárazově (to znamená celý den nad Aangem a pak tři týdny nic, kor teď, když bylo dost práce -_-) a pak nemám v hlavě žádný fanarty. XD

S černobílostí jsi to vystihla pěkně. =) A šedivý Zuko... Da best liek forever. XD *fangirl like voice*

A proč těch posledních asi deset nebo osm dílů tak odsouvám? Protože pak už bude konec! D8 Ach né!

Lol, jsem zvědavá na ten zparodizovaný díl. :'D

A poslední ano (promiň, že to neberu postupně, vždycky si na něco vzpomenu) - základní zápletka je až primitivní, ale to, jak je to rozvinutý, to je naprosto úžasný. *připomnělo jí to staré dobré doby TFA* Ach... 83

*zamilovanost*

2 Solei Solei | 21. prosince 2010 v 0:43 | Reagovat

Hele, na to, že byl blok, tak článek dobrej.:-)
Ehmm. Tím sípajícím znalcem mám být já?? Ale uznej, že samurajsky drsně vyhlížející Momo s uzlem a kimonem Usagiho Yojimba byl vtipnej i bez znalcovství. :-D

3 Rowan Rowan | Web | 21. prosince 2010 v 0:47 | Reagovat

[2]: Jo, ten znalec i ta dobrá kamarádka, která mi to dohodila, jsi ty... patří ti mé díky... nekonečný vděk XD A ano, uznávám, že byl dobrej XD pobavil Xd ale nevim, jestli by se mi to bez tebe spojilo xD

[1]: Díky za koment, i když to bylo tak dlouhé :) Doufám, že už to konečně dokoukáš, i když to znamená konec :-(  Chci s tebou probrat zbytek :-D

4 Fleur & Bereniké Fleur & Bereniké | Web | 9. ledna 2011 v 18:54 | Reagovat

Avatar je naprosto geniální. Má jednoduchý děj a přitom je to tak úžasný.

Těšíme se na pokračování.

5 Illidan Illidan | 24. února 2015 v 16:59 | Reagovat

[1]: Co je TFA?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.