5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Natsume a přátelé...

26. ledna 2011 v 22:58 | Rowan |  Recenze
Poněkud zavádějící nadpis, protože řeč nebude jen o přátelích, ale tak nějak obecně o tom hlavním, co se v Natsume Yuujinchou vyskytuje. Dlouho jsem váhala, jestli sem něco takového psát nebo ne, určitě to spoustu lidí vůbec nezajímá, ale na druhou stranu je to pořád ještě můj blog a můžu si sem cpát co se mi zlíbí (mám pocit moci... XD) Jelikož se mi ale z toho "stručného přehledu" začalo rodit cosi obludného, přestanu psát román nanečisto a radši to zkusim sepsat rovnou načisto. Proto se předem omlouvám, jestli se tu za pár dní objeví ještě několik nových vět, ne které teď zapomenu.

Ale konec žvanění od cesty, tady je máme...


Natsume Takashi
Natsume Takashi

První, co je třeba o Natsumem vědět, je skutečnost, že vidí Youkai/Ayakashi, tedy bytosti ze světa, který normální lidé nevidí. Tuhle schopnost zdědil po své babičce Reiko, která mu kromě jiného odkázala i svou Knihu přátel. Což pro něj znamená, že i ti démoni, kteří by ho jinak nechali na pokoji, přestože je nepřítel, který je vidí, mu jdou po krku, protože má v rukou něco tak mocného.

Jako sirotek se Natsume potlouká od jedněch příbuzných ke druhým, nikde dlouho nevydrží, protože jim všem přijde zvláštní, možná psychicky narušený a vůbec takovéhle dítě v domě nechceme. Pro chudáka kluka to vůbec není jednoduché, nechce jim všem způsobovat problémy, snaží se chovat normálně, ale copak vy byste neutíkali, když vám na paty funí olbřímí chlupatá věc s velkými zuby? Sotva se v takovou chvíli budete ohlížet na to, jestli to ostatní vidí nebo ne, hlavní je zachránit si krk. Jenže pak to někomu vysvětlujte...

Po mnoha a mnoha přechodech z rodiny do rodiny se chlapce ujmou staří manželé Fujiwara, vzdálení příbuzní jeho otce. Pro Natsumeho je to nečekaná změna, musí si zvyknout, že se o něj někdo opravdu zajímá, že na něm někomu opravdu záleží a že konečně má něco, co se dá skutečně nazvat domovem. V novém bydlišti ho ale kromě nových kamarádů a přátel (přátelé? Já mám fakt přátele?!), čekají také staří nepřátelé a známí Reiko - tedy ti z říše přízraků a démonů.

Přestože ale Natsume s Ayakashi příliš nevychází a má kvůli nim neskutečné množství problémů, nedovede si tak docela představit život bez nich. Ono když vyrůstáte většinu svého života s vědomím, že kolem vás je neobvykle živo, náhlá slepota vám veme vítr z plachet. Když v jednom díle Natsume příjde o schopnost všechny ty roztomilé postavičky vidět, je z toho daleko víc vyděšený, než že by se radoval. A ani když se setká s člověkem, který v dětství viděl to samé, ale v dospělosti "oslepl a ohluchl" vůči všemu nadpřirozenému, dokonce mu v hlavě proběhne myšlenka, že by to bylo neuvěřitelně smutné...

V anime je Natsume přeci jen o něco veselejší, zatímco v manze se více podobá své babičce a s lidmi téměř vůbec nevychází. Tím spíš proto, že prostě nemá důvod. Všichni se k němu chovají chladně, odměřeně a vyhýbají se mu. Až po setkání s novými pěstouny si uvědomí, že to není cesta, po které by chtěl jít. Sama autorka o něm říká, že "je to kluk, který se snaží být dobrým člověkem".


nyanko-sensei
Madara / Nyanko-sensei

Velkolepý a mocný liščí démon Madara strávil posledních několik let uvězněný v podobě japonské kočky pro štěstí a když se s Natsumem setkají, tahle podoba mu po většinu času zůstává - podoba malé, tlusté kočky s velkou hlavou a ještě větší hubou (ve všech směrech, v jakých to lze chápat). Z toho důvodu mu Natsume začne říkat Nyanko, pod palbou kočičích protestů nakonec Nyanko-sensei (učitel Nyanko).

Madarovým původním plánem je vzít Natsumemu Knihu přátel, která prostě nějakému lidskému spratkovi do rukou vůbec nepatří. Tím spíš, že ten spratek nemá ani páru o tom, co to vlastně je. Madara by navíc tím okamžikem získal moc nad většinou Ayakashi v širokém okolí. Jelikož je to ale právě Natsume, který ho osvobodil z té protivné porcelánové kočky, uzavřou nakonec dohodu, podle které na něj bude dávat pozor, pomůže mu vrátit tolik jmen, kolik půjde a až Natsume umře, Kniha přátel se stane jeho. Upřímně - styl, jakým nad chlapcem drží ochrannou tlamu je značně osobitý. Ale rozhodně se nedá říct, že by ho nechával absolutně napospas, nejednou zasáhne přesně v okamžik, kdy je to třeba. Ale zase z Natsumeho nedělá neschopného hlupáčka, který neumí do pěti počítat.

Jelikož ve své kočičí podobě ho mohou vidět i obyčejní lidé, Natsume má rázem kromě užvaněného rádce i domácího mazlíčka, se kterým se většinu času hádá. Stejně jako pro Natsumeho je největším úkolem uvědomit si, že soužití s lidmi není vůbec špatné, tak si Madara postupně uvědomuje, že i v rukou člověka může být Kniha na správném místě.


Youkai / Ayakashi

Pod těmihle slovy si lze představit všechny ty podivné bytosti obývající svět spolu s lidmi, kteří ale o nich nemají ani potuchy. Démoni, duchové, přízraky, spirity, kouzelné bytosti... Říkejte jim jak chcete, problémů budou působit pořád hodně.

Většina nich si žije spořádaně vedle lidí, přijímají od nich nejrůznější dary a za odměnu se postarají o to, aby jejich úroda rostla, aby déšť přišel v ideální době, aby domy byly ochráněné proti zlým duchům. Někteří ale mají daleko větší srandu z toho občas nějakého toho smrtelníka sežrat. A jiní jsou lidmi zotročení, aby jim sloužili. Hlavně z toho důvodu opravdu nemají sympatie k lidem, kteří je - jako Natsume - vidí. Protože to je pro ně vždycky ohrožení.

Poměrně obvyklým znakem pro Youkai je nějaký druh masky, který brání vidět jim přímo do tváře. Pokud tedy chcete mezi ně z nějakého, nepochybně pitomého, důvodu infiltrovat, je rozhodně lepší si nějakou takovou masku obstarat. Nevydrží to věčně, protože pořád smrdíte jako člověk, ale první dojem zmate. Maska ale není nutným pravidlem... Každopádně nějak paušálně popsat youkai není dost dobře možné, protože na sebe berou podobu od malých roztomilých lištiček či mořských panen, přes obří kapibary, velké hlavy s nezvyklým počtem očí, až po zcela obyčejně, lidsky vyhlížející bytosti.


Kniha přátel

Yuujinchou
Kdysi dávno se Reiko rozhodla, že porazí každou potvoru, na kterou narazí. Prostě pro zábavu. Jména Youkai a Ayakashi začala sbírat do knihy, kterou nazvala poeticky Knihou přátel. Pro ní to tak trochu přátelé opravdu byli.

Kdo má tuhle knihu, má moc nad každým, jehož jméno je v ní napsané. Pro Ayakashi je jejich jméno nejcenějším majetkem a pokud o něj přijdou, nebo ho někdo od nich získá, ztrácí část své moci. A nový majitel toho jména je může kdykoliv povolat a tím je i ovládat. Znamená to taky, že kdyby někdo šel a knihu zapálit, všichni démoni v ní napsaní by de facto uhořeli spolu se svým jménem. Děsivé množství moci.

Jméno z Knihy může jeho majiteli vrátit pouze ten, kdo jej získal, nebo jeho pokrevný příbuzný - tedy Natsume, který se tak rozhodne uzavřít příběhy, které nakousla jeho babička. Proces je to každopádně vyčerpávající, jak psychicky, tak fyzicky. Pokaždé to pro něj znamená výlet do vzpomínek buď samotného démona, nebo do vzpomínek Reiko, které jsou s daným jménem spojené.


Natsume Reiko

Když byla Reiko mladá, všichni kolem ní ji považovali za blázna, kterému je lepší se vyhýbat, protože viděla věci, které oni neviděli. Nejrůznější druhy útoků byly na denním pořádku. Jelikož tedy byla přesvědčená, že lidé ji nikdy nemohou pochopit, upřela svou pozornost a svůj zájem k démonům. Kromě toho, že je viděla, byla ale také neobyčejně mocná, rozhodla se, že je potrápí a přiměje je, aby jí složili. Toho docílila tím, že s nimi hrála nejrůznější, ne zrovna férové hry, a tak od nich získávala jména, která sbírala do Knihy přátel. Jediný známý démon, kterého se jí nepodařilo porazit, byl Madara.

Reiko je jednou z nejkonfliktnějších postav seriálu. Na jednu stranu se o ní s čistým svědomím dá říct, že byla potvora. Doslova. Způsob, jakým porážela démony, rozhodně nepatřil k těm čestným, velmi často jim dělala naschvály a rozhodně nebyla ustrašený holčička, na kterou stačí bafnout a ona uteče. Na druhou stranu ale občas udělala něco, čím absolutně vyvrátila přesvědčení, že je vysloveně záporná postava. Takhle přiměla lesního ducha, aby přivázal své jméno na větev stromu, odkud ho může sundat až za padesát let. Celkem kruté, ale díky tomu chlapec poprvé v životě uviděl moře, protože strom za tu dobu poněkud povyrostl. V jiném případě zase neváhala skočit do jezera a vylovit z něj pro zoufalou démonku ukradené jehlice do vlasů.

Jelikož Reiko zemřela velmi mladá, víceméně nikdo si jí nepamatuje. Ani její vlastní dcera o ní mnoho nevěděla, a i to málo si nejspíš z větší části odnesla do hrobu. Jediný živý člověk, který si Natsumeho babičku pamatuje, je shodou okolností pan Fujiwara, Natsumeho nový pěstoun.


Tanuma Kaname
Tanuma Kaname

Další student, který se stejně jako Natsume přistěhoval do města teprve v nedávné době. Je poměrně často nemocný, což je hlavní důvod, proč se jeho otec rozhodl odejít s ním do menšího města na venkov. Nejspíš je to ale všechno způsobeno opět Ayakashi. Tanuma je sice nevidí tak čistě jako Natsume, ale je schopný vycítit jejich přítomnost, občas zahlédne stíny. Proto je pro něj velmi jednoduché uvěřit Natsumemu a oba díky tomu navážou velmi blízké přátelství. Tanuma by rád pomohl, kdykoliv je to možné, ale na druhou stranu nechce být Natsumemu na obtíž a překážet mu. Má ovšem nebývale užitečný talent zachránit kamaráda kdykoliv, kdy mu kolem krku visí neodbytná spolužačka.


Taki Tooru

Podivně tichá holka, která se jednoho dne objeví ve vedlejší třídě okamžitě zaujme Natsumeho spolužáka, ale nejen že mu neprozradí své jméno, ještě může nechat oči na Natsumem. Ne proto, že by se jí kdoví jak líbil, ale hlavně in jediný by jí mohl pomoct zlomit kletbu, kterou nad ní vyřkl jeden velmi, velmi odporný démon, když si dovolila ho uvidět.

Taki totiž zase pro změnu od svého dědečka získala několik šikovných věcí, mezi kterými je i návod na zaklínadlo, díky kterému může vidět Youkai. Pokud nakreslí na zem kruh, každý Ayakashi, který do něj vstoupí, se stane viditelný pro obyčejné lidi. Ti z toho nejsou nadšení, ale někteří to berou hodně špatně. Jeden takový dobrák se rozhodne, že ji za trest sežere. Aby to ale byla větší legrace, dá jí rok. A posledních třináct jmen, které vysloví, označí lidi, které sežere společně s ní. Proto se Taki nakonec rozhodne nemluvit vůbec, aby žádná jména nevyslovila.

V blízkosti Taki má Madara opravdu velký existenční problém, zejména tedy ve své kočičí podobě. Taki má neuvěřitelnou slabost pro cokoliv, co je roztomilé a jelikož Nyanko-sensei je extrakt protivné roztomilosti, pravidelně končí umuchlán v dívčim náručí.Sasada Jun

Natsumeho neodbytná spolužačka, která je pevně přesvědčená o tom, že Natsume vidí démony a neustále se ho snaží nachytat na švestkách a nějak z něj dostat přiznání. Nejšťastnější by byla přivázaná k němu, aby ji musel brát všude s sebou. V tomhle směru neváhá jít skoro až přes mrtvoly, obzvlášť ty kočičí, takže v jednom případě odlapí Nyanka, který si v poklidu spí, v naději, že Natsume se pro něj bude muset vrátit. V jejím snažení jí ale neustále někdo překáží. nejčastěji Tanuma, který se pravidelně objeví v nejlepší možnou chvíli, aby odlákal její pozornost a Natsume tak mohl utéct.Nishimura Satoru & Kitamoto Atsushi

Dvě neřízené střely z Natsumeho třídy, kterým je úplně jedno, že Natsume se občas chová přinejmenším podivně. Ten se jim sice straní, protože má strach, že by náhodou zjistili, že Youkai opravdu vidí, a zároveň by se jim kvůli němu mohlo i něco stát, ale nějakým záhadným způsobem, zejména díky Nishimurově bezstarostnosti se z nich stanou kamarádi. Což je pro Natsumeho naprosto nevídaná zkušenost.

Když se ve škole objevila Taki, Nishimura se do ní bezmezně zamiloval (dle svých slov, přestože s ním jedinkrát nepromluvila), ale později se domníval, že začala randit s Natsumem, což ranilo jeho city a náležitě dramaticky to prožil. Racionálnější Kitamoto se nesmál jen proto, že je to jeho nejlepší kamarád.


Natori Shuuchi

Populární televizní herec, lamač dívčích srdcí vysedávajících před obrazovkou, který moc dobře ví, co s jeho fanynkami udělá každý jeho úsměv. Kromě toho je ale také profesionální exorcista, které své schopnosti vidět Ayakashi využívá k jejich vymítání. Tím se názorově naprosto rozchází s Natsumem, ale přesto mezi nimi vznikne přátelské pouto. Natori v něm pravděpodobně vidí mladšího bratra, jehož pohled na svět je dost naivní.

Natori démony nenávidí. Narozdíl do Natsumeho nebo Reiko, kteří mají tendenci obracet se k lidem zády, Natori se naopak tvrdě postaví proti Ayakashi. Vidí v nich příčinu svého mizerného dětství, kdy ho všichni kolem označovali za prokletého, za spratka, který všem nosí smůlu. Včetně toho, že ho obviňovali ze smrti jeho matky. To mu ještě víc potvrzovalo mateřské znaménko ve tvaru ještěrky, které mu leze po celém těle, jak se mu zlíbí.

Přes to všechno má ale tři démonky, které se starají o jeho bezpečí a pomáhají mu při práci exorcisty. Natoriho věrným pomocníkem jsou také papírové figurky, které používá k hledání démonů.


Manželé Fujiwara, Touko a Shigeru

Touko Fujiwara je vzdálená příbuzná Natsumeho otce a právě ona je hlavní iniciátorkou, která si chce vzít Natsumeho a postarat se o něj. Její manžel proti tomu ani v nejmenším neprotestuje. Dle jeho slov mají velký dům a je třeba, aby trochu ožil.

Shodou okolností, když byl Shigeru malý školák, ve městě žila holka, která se s nikým moc nebavila a všichni se od ní drželi co možná nejdál, protože byla divná. Samozřejmě to byla Reiko, která ho nazývala "svým nejoblíbenějším děckem" - jak jí později napravil její vlastní vnuk, mohla jednoduše říct "kamarád". Pomohla Shigerově rodině, když z domu vyhnala démona, který si na něj dělal nároky a meziřečí si pomyslela, že tady se musí hezky žít. V tu dobu neměla šanci ani tušit, že právě v tomhle domě její vnuk nakonec najde skutečný domov.

Natsume jim ale nikdy neřekne pravý důvod nejrůznějších podivností, které se kolem něj dějí. Oba pravděpodobně něco tuší, ale Natsume je nechce děsit. Při starostlivosti, kterou o něj projevuje Touko, má hrůzu z toho, co by sní udělalo vědomí, kolikrát o vlásek unikl sežrání či jiné podobné nepříjemnosti.


hiiragi
Hiiragi

Ačkoliv Hiiragi není nijak hlavní postavou, je definitivně mou nejoblíbenější, takže si neodpustím ještě pár slov k ní.

Kdysi byla Hiiragi strážce hor, ale pak ji jednoho dne chytil šaman, který jí kolem krku uvázal provaz a přinutil ji, aby hlídala sklad s rodinným pokladem. Kohokoliv, kdo by se do skladu vloupal, měla proklít. Pokud by to nedodržela, kouzlo vložené do provazu by pomalu utáhlo smyčku a useklo jí hlavu. Hiiragi tak byla odsouzená sedět na schodech před skladem a ačkoliv se snažila dostat pryč, nikdy se jí to nepovedlo.

Jednoho dne se u skladu objevil malý chlapec, který ji viděl. Ovázal jí ruce, které měla poníčené kvůli svým pokusům o útěk, a dobrou chvíli tam s ní seděl a mluvil, zatímco ona poslouchala. Vděčnost, kterou k němu v tu chvíli cítila, dokázala vložit pouze do toho, že ho ujistila, že lidské dítě nemůže nosit smůlu, jak mu neustále tvrdili všichni kolem. Je to jen dítě. Normální, milé dítě.

Po letech se kluk do města vrátil - jako exorcista, Natori Shuuichi. Měl se postarat právě o ni a zlikvidovat ji, protože proklela majitele a klíčníka, kteří do skladu vstoupili. Jejím úkolem ale bylo proklít každého, kdo do toho skladu vstoupí...

Natori ten úkol přijme, protože si už dávno nepamatuje na zážitek z dětství. Jeho úmysly jsou ale přeci jen poněkud ryzejší, než by se mohlo zdát. Dává Ayakashi padesáti procentní šanci - buď je dost silná, jeho zaříkání přežije, ale provaz se spálí a ona bude volná, nebo silná není, ale aspoň zemře rychle, ne pomalým udušením a useknutou hlavou.

Do celého procesu se ale vloží Natsume, který spolu s Madarou Hiiragi zaštítí. I díky tomu dívka přežije a z vděčnosti za osvobození i za někdejší ovázání krvácejících rukou, se rozhodne Natorimu sloužit. Stane se tak jeho třetí, nejvěrnější a nejdůvěryhodnější pomocnicí v jeho práci exorcisty.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Solei Solei | 27. ledna 2011 v 2:00 | Reagovat

Parfecto! není co dodat :-)

Přiznávám že animáckej Natsume je mi mnohem bližší než ta osoba v manze. Lepší příjemně sarkastickej a srdečnej než krutě pesimistickej a odevzdanej. Jasně, oba se zlepšujou postupně, ale přece.
No jo, a co Nyankova obliba v narcismu, nerespektu, alkoholu, jídle a špatnejch písničkách(který špatně zpívá). :-D

2 Rowan Rowan | Web | 27. ledna 2011 v 2:11 | Reagovat

[1]: Zas tak dobře pořád ještě toho mangovýho Natsumeho neznám, takže jsem to úplně nechtěla lámat přes koleno, ale ano, je to v tom vidět, takže s tebou asi budu záhy souhlasit XD

Nyanko... no, uvažovala jsem, že k nim dám ještě něco jako "dovětek", aspoň k některým... u Nyanka mělo být něco takového XD možná to časem doplním XD

3 Tatra.nka Tatra.nka | Web | 28. ledna 2011 v 14:28 | Reagovat

Anime je to moc dobrý :D ... Madara je tam ale nejlepší :D

4 Rowan Rowan | Web | 28. ledna 2011 v 15:09 | Reagovat

[3]: Madara je prostě dokonalej, ano XD To vypadá, že ses nakonec fakt rozkoukala :) Jak daleko už jsi? XD

5 Tatra.nka Tatra.nka | Web | 28. ledna 2011 v 15:52 | Reagovat

[4]:  Tuším, že zatím něco kolem 6. dílu.. :D .. já mám rozkoukaných hned několik anime, takže v tom mám občas docela bordel :D
Na my animelist už taky nechodím, takže se v tom už tuplem nevyznám :D ...

6 Rowan Rowan | Web | 28. ledna 2011 v 16:03 | Reagovat

[5]: Jasný, chápu XD já se zatim v pohodě držim u toho, že koukám jen na jednu věc v jednu chvíli XD momentálně teda na nic, protože ještě stále vstřebávám tohle... Až dopíšu povídku, snad se vrhnu na další XD

7 Tatra.nka Tatra.nka | Web | 29. ledna 2011 v 13:19 | Reagovat

[6]: Jestli ti můžu doporučit anime, tak zkus Nanu... mě to teda neuvěřitelně bavilo, ale nevim, jestli se to bude líbit tobě... za pokus ale nic nedáš :)

8 Rowan Rowan | Web | 29. ledna 2011 v 17:50 | Reagovat

[7]: Jo, tak ta už je tu v pořadníku :) Dobrý, to už jsi druhej tip po mé specializované rádkyni a zásobovatelce na téma anime XD

9 Dee Dee | Web | 31. srpna 2011 v 14:06 | Reagovat

uáá, Natori a jeho ještěrka, podle mého jedna z nejzajímavějších postav, která mohla dostat mnohem víc prostoru.. tak třeba v další řadě..:) ostatně, mně osobně nestačil ani Nyanko-sensei a Natsume, ale vzhledem k tomu, že šlo o hlavní postavy, asi je chyba někde u mě a mé nenažranosti..xD

10 Rowan Rowan | Web | 31. srpna 2011 v 18:23 | Reagovat

[9]: To ale vůbec nevadí, naprosto ti rozumim XD V další řadě je pár moc hezkých momentů pro Natoriho a Hiiragi, takže já jsem zatím spokojená n_n

11 Nakano 【春】 San Nakano 【春】 San | Web | 25. února 2012 v 13:12 | Reagovat

Krásná recenze ♥ Natsume si to určitě zaslouží ;-)

12 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 3. ledna 2014 v 16:01 | Reagovat

Anime jsem viděla, ale zatím první řadu, na ty další se chystám :-) Taky se mi to líbilo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.