5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Pražský chodec

14. května 2011 v 16:48 | Rowan |  Téma týdne
Ráda chodím po Praze. Vlastně po ní daleko radši chodím, než jezdím MHD, což ale vzhledem k vzdálenostem není vždycky možné realizovat. Vždycky mě ale pobaví, když mluvím s někým mimo-pražským a on na mě hází pohledy, případně poznámky ve znění "my metro nemáme, ale my jsme zvyklí chodit!" A pak se dohodneme, že půjdeme na kafe do vedlejší ulice, a ten samý člověk by těch pět set metrů bral tramvají...

Ale zpátky k tématu.


Nedokážu říct, které roční období Praze sluší nejvíc. Může to být jaro, když se všechno zazelená, šedé ulice náhle rozkvetou třešněmi, sakurami, zlatým deštěm a nádherně vonícím šeříkem, lidé shodí černé zimní pláště a pomaloučku začnou ze šatníku vytahovat barevnější oblečení. I ten jarní déšť je příjemný.

I podzim s mlhami má svoje kouzlo, zejména babí léto, když je všechno zamžené a zlatavé slunce prokresluje stíny v ulicích. Mám ráda barevné listé, které šustí pod nohama, když pospíchám přes náměstí, miluju rudé jeřabiny, které se mi houpají nad hlavou. I když se později počasí přehoupne do té smutnější fáze, líbí se mi převalující se mlha, kterou se večer vracím domu a kterou v pravidelných rozestupech prozařují kužely oranžového světla. Vždycky se mi vybaví Sherlock Holmes a jeho tajemný Londýn předminulého století.

Musím uznat, že loni Praze slušela i zima. Tedy, přišla brzy, ale zato vykouzlila úžasné věci a celá Malá Strana s Hradem jako hlavní dominantou, vypadala jako velký sněhový dort. Vlastně to bylo dost kýčovité, ale krásně kýčovité. Když se pak večer setmělo, poprvé jsem si všimla, že Petřín vypadá jako Hobitín. Celý kopec se rozzáří spoustou malých světýlek, která lemují cesty, ale v létě nejsou díky stromům vidět. Sníh je ještě víc rozjasní a člověk už jen hledá, kde najde komín, ze kterého by stoupal kouř. Mám ráda vánoční strom na Staroměstském náměstí, i tu atmosféru trhů.

Léto nepatří obecně k mým oblíbeným částem roku, ale sedět v horkém dni u Vltavy a jíst zmrzlinu, má nesporně svoje kouzlo. Ráda chodím kolem řeky, voní mi podobně jako moře, kolem létají rackové a v létě je to občas jediné místo, kde se dá vůbec dýchat. Když je ale hodně dusno a s večerem přijde déšť, vždycky se mi chce zůstat stát na tom rozpáleném chodníku, s hlavou zakloněnou a užívat si tu nekonečně nádhernou sprchu, která ze všeho spláchne prach horkého dne. V létě mi občas Praha připomíná Florencii.

Je jedno, jaké roční období právě panuje, vždycky když někam jdu a zvednu hlavu, zas a znova jsem okouzelná architekturou. Ať už kubistickými domy pod Vyšehradem, nebo secesními domy na nábřeží. I to příliš okázalé baroko tu vypadá přiměřeně, když se dělí o místo s majestátní gotikou.

Miluju pražské věže. Věže kostelů, domů, paláců, radnic. Je poetické říkat svému městu "město věží". Miluju znamení na domech a nejrůznější ornamenty. Mám ráda široké třídy, a miluju malé křivolaké uličky, v nichž bloudí jen pár odvážlivců. Obzvlášť jednu, kde snad vždycky slyším někoho hrát na klavír. Miluju tajemná schodiště, která se vždycky někde objeví, stejně jako zapomenutá náměstíčka s kavárnami, které jakoby někdo přenesl z Paříže.

Mám ráda Prahu. Už proto, že mi připomíná tolik jiných, krásných míst a měst a pořád zůstává jediná a neopakovatelná.

Poklad v srdci Starého kontinentu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alisa Alisa | Web | 14. května 2011 v 17:11 | Reagovat

Praha je očarujúce mesto . Však sa to o ňom aj po svete vie . :-) Ja ju mám najradšej v zime, páči sa mi Vianočný strom, napriek tomu, že mám klaustrofobické stavy pri tom počte turistov, čo sa hrnú cez mesto . :-)

2 Rowan Rowan | Web | 14. května 2011 v 17:14 | Reagovat

[1]: Vánoční strom je úžasná atrakce. A líbí se mi snad pokaždé, i když se vždycky najde hodně brblalů, kterým se nelíbí to a to XD Ale je fakt, že těch turistů je obzvlášť kolem Vánoc až odporně moc -_-

3 Cirrat za blog o tématu týdne Cirrat za blog o tématu týdne | Web | 16. května 2011 v 13:36 | Reagovat

Ahoj, tvůj článek na toto téma týdne mě zaujal a tak jsem ho šoupla na blog věnovaný "přehledům" tématu týdne, viz odkaz. Díky za počtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.