5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Evropský sud prachu

4. června 2011 v 20:44 | Rowan |  Různá zamyšlení
V rámci přípravy na přijímačky čtu jednu hodně zajímavou knížku na téma zlomové okamžiky v historii. A už mám založeno asi pět stránek se zajímavými nebo zajímavě napsanými myšlenkami. Budu si je muset někam přepsat, možná je hodím i sem... Ale dneska jsem sa začetla do kapitoly o 1. světové válce. A prostě nemůžu jinak, než se s vámi podělit.

Takže tenhle článek je vlastně jen jeden velký spam =)

První světová válka


Před Sarajevem v červnu 1914: Evropské trůny pokračují celkem nerušeně v dobývání a vykořisťování světa, byť to není úplně bez bojů mezi národy ani bez lidového a koloniálního odporu.
Po Sarajevu se rodí nový svět: Evropa tratila první místo, zavinila a odpykala si první velká jatka v historii. Do popředí vystupují dva státy, revoluční Rusko a vítězné Spojené státy, jež dodaly spojenecké koalici dva miliony mužů, a položí ve Versailles základní principy mezinárodního práva, na něž musí přistoupit všechny národy.

V Sarajevu se otřese rovnováha světa. 28. června 1914 jsou v tomto malém bosenském městě zavražděn srbským teroristou Gavrilem Principem rakouský arcivévoda a následník trůnu František Ferdinand d'Este a jeho manželka.
Evropa je sud prachu. Mír je udržován jen rovnováhou aliancí Francie, Anglie a Ruska proti Německu a Rakousko-Uhersku. V této Evropě trůnů jsou dvě republiky, francouzská a malá portugalská, a čtyři vratké říše, ovládající národy, jež usilují o svou nezávislost.
Nejvíce nemocné je Rakousko-Uhersko, ohrožované ve své soudržnosti srbskou populací v Bosně, jež je připojena k říši. Tato bosenská srbská menšina je ve své snaze připojit se k sousednímu Srbsku podporována vládami v Bělehradě a Sankt Peterburgu.
Autokratické Rusko - ovládající třetinu Polska, pobaltské státy a muslimské národy na jihu - není v nejlepším postavení. Jeho armáda se právě nechala porazit Japonci a carský režim v roce 1905 jen stěží porazil revoluci.
Osmanská říše, pán nad jednou částí Evropy (západní Thrákie) a arabskými národy Sýrie, Libanonu, arménskými a východními křesťany, je nemocná už dlouho. Její finance jsou v anglo-francouzských rukou, její armáda v rukou německých. Právě přestála revoluci Mladých Turků, kteří chtějí zabránit i za cenu války, aby zmizela z mapy světa.
Německá říše ke jediným pevným a vítězným státem. Svou jednotu si vydobyla třemi válkami, jednou pro připojení dánských vévodství Schleswig a Holstein, druhou roku 1866, aby odradila Rakousko postavit se do čela německé jednoty v Evropě, třetí roku 1870 proti Francii, aby se zmocnila Lotrinska a Alsaska. Podobně jako Rakousko a Rusko ovládal i Reich část Polska.
Následkem konfliktu tyto říše zmizí a zredukují se na nejmenší možnou míru. Evropa, jež vyjde z krveprolití let 1914-1918 (9 až 10 milionů mrtvých, nepočítaje v to nezvěstné), bude Evropou malých národů Versailleské smlouvy.

Nikdy si současníci nebyli jasněji vědomi historického před a potom než na konci tohoto konfliktu.

Miquel, Pierre: Data, která změnila svět
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Solei Solei | 5. června 2011 v 10:25 | Reagovat

O_O  O_O To je informací...

Teď se přiznej kolikrát ti u toho čtení vyskočí v hlavě Roderich a Co. :-D  :-D

2 Rowan Rowan | Web | 5. června 2011 v 12:25 | Reagovat

[1]: ...... Tu poznámku bych snad radši nekomentovala! XD Ale dobře, že jsi to ty - neustále XD Víceméně se mi během čtení neustále objevovaly nové postavičky, podle toho, jak přišli na řadu v textu, rozestavěné na mapě Evropy s takovými těmi zamračenými a zamyšlenými výrazy (jediné Německo se tvářilo klidně a vedle něj se zubilo Prusko)... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.