5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Únor 2012

Srážka s RVP

29. února 2012 v 23:32 | Rowan |  Různá zamyšlení
RVP = Rámcové vzdělávací programy. Jinými slovy, dneska už se ve školách neučí podle osnov, jak si většina z nás nejspíš pamatuje. Dnes se učí podle takzvaných rámcových vzdělávacích programů, kde neni definováno pouze to, co se datí mají učit, ale i co mají umět, k čemu mají být vedy, s čím je učivo seznámí v širším pohledu.

Krásná moderní slova a ještě krásnější fráze, ale celkem o ... . Všichni víte, co myslím.

První sněženky

29. února 2012 v 20:51 | Rowan |  Co den dal
Pošmourno, pod mrakem, žádné slunce, ale ani studený vítr. A venku je překvapivě teplo. Ráno mě to udivilo, ale odpoledne už jsem si ani nebrala šálu kolem krku a vyrazila podezřele nalehko.

Nalehko, s těžkou hlavou. Začínám si zvykat na to, že je tam poněkud narváno, co hůř, samými důležitými věcmi. Zase jsem si s sebou dneska celý den válela několik kuliček různých článků a průběžně jsem přivalovala další. Některé čerstvé, jiné už třeba z pondělka.

O rudých hvězdách a hákových křížích

25. února 2012 v 11:26 | Rowan |  Glosář
Nevím, jak moc jste tuhle kauzu zaregistrovali, ale hlavní podstatu si můžete přečíst ve článku na idnes: Rudá hvězda je i symbol svobody, rozhodla policie o mozaice v Semilech

Ve zkratce pro ty, kteří jsou líní číst: V Semilech sundali po dvaceti letech reklamní plakát a co nenašli - mozaiku s rudou hvězdou, srpem a kladivem, zakryté krátce po roce '89. Všichni víme, o co jde. Tím spíš, když byla mozaika vytvořena v 70. letech minulého století. ... A rozjela se hádka - zachovat či zničit? Radní ožehavou otázku vyřešili přidáním citátu - popravdě jedním z mých oblíbených - a vedle mozaiky tak přibyla slova "Kdo nezná svou minulost, je odsouzen ji opakovat".

Lidem se to ale přesto nelíbilo. Jeden z aktivistů podal trestní oznámení na policii. Odůvodnění jejího rozhodnutí je bohužel poněkud nešťastné - že prý pěticípá hvězda je i symbolem svobody a že srp a kladivo jsou běžnými symboly rolníků a dělníků. Pěkné, pánové, ale v kontextu s tímto případem je to bohužel naprosto mimo.

Konfrontace

19. února 2012 v 2:03 | Rowan |  Různá zamyšlení
Před časem mi z ničeho nic napsala kamarádka, spolužačka ze základní školy. Jak se máš a jak se daří? Po chvilce klábosení mi vylíčila, kolik má práce jakožto vedoucí okresní správy řetězce jedné poměrně velké firmy s přírodním zbožím (mýdla, krémy, dřevěné výrobky atd...). A jak je to náročné, ale moc ji to baví, že jezdí po celé republice a šéfuje tolika lidem. S přítelem jsoou stále spolu, už celých devět let a rozhodně neplánují rozchod, právě naopak, právě koupili pozemek pro stavbu domu.

A já se v tu chvíli trochu zarazila. Trochu mě to vyděsilo. Jsme stejně staré, ona je dokonce skoro o rok mladší, a co už dokázala? Zatímco já sedím ve škole, snažím se tvářit jako studentka - a to ne vždy úplně zářných kvalit - teprve před rokem jsem dospěla ke zjištění, co bych chtěla dělat. Není to špatně?

Nevděčný čtenář

10. února 2012 v 22:43 | Rowan |  Různá zamyšlení
Barevný hřbet, černý hřbet. Zlatý nápis, bílý nápis, zelený, červený, modrý, dlouhý, krátký. Hmm, poutavý... Ne, tak moc ne. Vida, tady je nějaký dost poutavý na to, abych knihu vytáhla z regálu, kde je namačkána s tisícovkou dalších, a přečetla si něco víc, než alespoň trochu zajímavý název. Nic. Vracím knihu zpátky a postupuji dál.

Nevím, co hledám.

Neochotná fantasie

8. února 2012 v 22:38 | Rowan |  Různá zamyšlení
Za posledních pár dní jsem měla zase asi dvacet témat na různé články, nic z toho ale doopravdy nestálo za zpracování. Ne že dneska by to bylo o moc jiné...

Překonala jsem sama sebe a šla jsem odpoledne učit. Považuju to málem za hrdinský výkon, ale teď už nemůžu příliš prudce pochybovat hlavou, protože by mi asi uletěla. Ach to krásné ledové zimní počasí. Ale jedno doučování a jinak poflakování se doma, to se dá přežít.

Levandule z Provence

2. února 2012 v 21:40 | Rowan |  Různá zamyšlení
Závan léta.

Šla jsem dneska kolem květinářství a tam venku, v kyblících, stála napěchovaná sušená levandule. Z Provence. Jen ten nápis ve mě vyvolal vzpomínku na léto. Ale do té třeskuté zimy se to nějak nehodilo. Za takových mrazů i ta fialová vypadala nějak studeně.

Přitom levandule by měla vonět sluncem, mělo by z ní sálat teplo, léto...