5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Červen 2015

Noční můry

30. června 2015 v 21:41 | Rowan |  Různá zamyšlení
Kdoví proč, jednou za čas se mi zdají věci, která bych si klidně odpustila. A to ani nemusí jít o noční můry podpořené nějakými hororovými filmy plnými polorozpadlých mrtvol. Moje noční můry jsou mnohdy založené na daleko reálnějších základech. Což je ale paradoxně dělá mnohdy ještě děsivějšími, protože občas se probudíte a ještě celí rozespalí a v polospánku cítíte to bušící srdce a děsíte se, že to nedejbože byla pravda. Protože by klidně mohla.

Vypozorovala jsem, že se mi pravidelně vrací několik témat a námětů nočních můr, které mě pravidelně vyděsí div ne k smrti, ačkoliv některé jsou po probuzení a plném uvědomění si spíš komické. Ale ten pocit, když spíte a tohle se vám zdá, ten bych nepřála nikomu.

A co že se mi to tedy nepravidelně pravidelně zdá?

Pojďme se všem vysmát!

28. června 2015 v 13:54 | Rowan |  Různá zamyšlení
Před poměrně dlouhou dobou jsem se kdysi na facebooku přidala do skupiny Společnost odpůrců proti zdrobnělinám.

Zdrobněliny jsou něco, co mě strašně vytáčí. Spolu s nejrůznějším šišláním. Čím méně opodstatněné, tím hůř. Jen tak si zašišlat, protože se mi zrovna chce, mi přijde nepochopitelné. Stejně jako nevidím důvod, proč o věcech mluvit z principu v deminitivu, když normální slovo funguje naprosto v pohodě. Dám si dort, kafe, k obědu polívku a řízek, večer sklenku vína.

Jazykové boje

25. června 2015 v 20:23 | Rowan |  Různá zamyšlení
Mám ráda jazyky. Ráda se je učím, ráda je poznávám, ráda objevuji jejich tajná zákoutí, která nejsou na první pohled vidět. A to nejen v rodné češtině, ale i ve všech jazycích, se kterými jsem přišla do styku. Protože jazyk jsou lidé, jazyk reflektuje život a historii národa a dá se z něj vyčíst neskutečně mnoho nesmírně zajímavých informací. Můžeme objevovat vlivy, které bychom nečekali, můžeme sledovat cesty, kudy se k nám jaké slovo dostalo a proč ho používáme, můžeme sledovat, já náš vlastní jazyk ovlivnil jazyky cizí (a že i čeština přinesla do světa spoustu slov). Plně se ztotožňuji s myšlenkou, že kolik znáš jazyků, tolikrát jsi člověkem. Protože každý jazyk dokáže stejnou věc vyjádřit jinak a zatímco u nás padají trakaře, v Anglii hrozí, že vám na hlavě přistane domácí mazlíček.

Zkáza angličtiny

17. června 2015 v 19:31 | Rowan |  Různá zamyšlení
Kolikrát jsem už četla článek o tom, jak se čeština blíží ke svému konci (nedávno podobný článek o slovenštině)? Jak ji nevyhnutelně čeká smrt pod náporem angličtiny a anglicismů? Kolikrát jsem o tom samém sama přemýšlela a byla přesvědčená, že některé jazyky jsou jednoduše odsouzeny k zániku, protože prostě není dost lidí, kteří by jím mluvili a hlavně svět nemá potřebu se tyto jazyky učit? Vedle češtiny například má oblíbená maďarština. Na rozdíl od toho taková angličtina, ta bude věčná! Je hodně rodilých mluvčích (něco kolem 332 milionů) a učí se ji v podstatě celý svět (514 milionů lidí, kteří chtějí cestovat nebo působit na světovém trhu atp.). Navíc, co si budeme nalhávat, je jednoduchá. Natolik jednoduchá, že základy pro dorozumění se zvládne naučit v podstatě skoro každý. A větu "I here yesterday" vyprodukuje také každý, kdo má alespoň základy, stejně tak jako ji většina lidí pochopí. Pokud ji tedy nezačne nečekaně radikálně vytlačovat čínština, je velká pravděpodobnost, že angličtina bude dále světovým jazykem číslo jedna. A i s tou čínštinou bych byla opatrná - jakkoliv čínský trh expanduje, jazykově se opět dostáváme do problému s náročností.

Angličtina navíc ovládá svět technologií. Počítačový svět a internetový svět mluví zásadně anglicky a téměř všechny jazyky si adaptují anglické výrazy. A mnohdy si je upraví po svém - lajknout, gůglovat, selfíčko... a maďarština je na tom s těmito výrazy taky podobně. Jen "clicar" se nám nepovedlo v hodině španělštiny prosadit, ale zase fungují jiné patvary, které expandují do ne-anglických jazyků a tím je ničí...

Travelling tag | from Haily

7. června 2015 v 17:06 | Rowan |  Girl Like Me
Bloglovin už vlastně skoro nepoužívám, ale občas tam přeci jen vlezu a objevím nové články u oblíbených blogerů. Některé si jen přetu, jiné i okomentuju, (pár jich barbarsky ignoruju), a některé mě nadchnou a sprostě je ukradnu! Ba ne, tohle není krádež, jen nevyzvané pokračování v řetězci, protože cestování je něco, co mě neskutečně baví, naplňuje, mění mi to život a považuju to za něco, co člověka nakonec naučí víc, než většina školní docházky. Pokud jste n atom podobně, neváhejte si řetěz převzít také. A nechte mi zprávu v komentářích, kde vaše odpovědi najdu ;)