5. srpna v noci proběhne návrat ztracené dcery do Země české... ♥

Pojďme se všem vysmát!

28. června 2015 v 13:54 | Rowan |  Různá zamyšlení
Před poměrně dlouhou dobou jsem se kdysi na facebooku přidala do skupiny Společnost odpůrců proti zdrobnělinám.

Zdrobněliny jsou něco, co mě strašně vytáčí. Spolu s nejrůznějším šišláním. Čím méně opodstatněné, tím hůř. Jen tak si zašišlat, protože se mi zrovna chce, mi přijde nepochopitelné. Stejně jako nevidím důvod, proč o věcech mluvit z principu v deminitivu, když normální slovo funguje naprosto v pohodě. Dám si dort, kafe, k obědu polívku a řízek, večer sklenku vína.


Ha, vídite tu "sklenku"? Už ta je zdrobnělá. Stejně tak si tu kávu zamíchám lžičkou, nikoliv lžící, protože tu většinou spíš strkám do bot, když mi nejdou nazout. Když mám k něčemu skutečně citový vztah, zdrobněliny taky použiju - zrovna před třemi dny jsem si koupila rostlinku bazalky a jak mě to potěšilo! Jsem pevně přesvědčená o tom, že čeština, jakožto krásný, košatý jazyk má tuhle možnost odůvodněně, a proto nevidim na druhou stranu důvod, proč zdrobněliny vůbec nepoužívat. Chce to prostě najít nějakou hranici, mezi ušišlaným debilem a tvrďákem, co si na nohu dává ponohu jen aby to neznělo zženštěle.

Výše uvedená skupina ale neváhá zabřednout do míst, kde se výskyt podezřele mluvících individuí nejen dá očekávat, ale přímo se s nimi musí počítat. Pověstný server pro matky na mateřské je plný roztodivných bytostí, které mluví řečí mnohdy velmi vzdálenou naší mateřštině. Mimísek a manža jsou vlastně jen slabým odvarem. Jelikož nejsem ani kojící matka, ani mentální masochista (pomineme mojí nepoučitelnou blbost vždycky vlézt do komentářů na Novinkách), tomuto serveru se jednoduše vyhýbám a ignoruji ho. Můj jediný kontakt s ním funguje přes výsměšné blogy, které občas seberou největší perličky (aka největší zrůdnosti) a právě přes skupinu Zdrobnělin. Zrovna tak mi tato skupina téměř pravidelně zprostředkovává kontakt s jistou mimozemskou entitou, tuším, že si to říká Petruška, je to hrozně růžové a má to malého psíka (o čivavě prostě nebudu mluvit jako o psovi!) se jménem podle nějaké kabelky. O existenci tohoto stvoření vím, ale nikdy by mě nenapadlo jen tak vlézt na jeho profil.

Jsou tedy dvě věci, co mě na podobných skupinách, jako je SOPZ, rozčilují. První z nich je právě to masochistické navštěvování zamořených lokalit a následné šíření zvěrstev, která tam dobrodruzi najdou, statečně uloví a o která se hrdinně podělí se zbytkem osazenstva. V takových chvílích se táži - proč?! Proboha proč? Jsme tu proto, že nám zdrobněliny pijí krev. Tak co koho vede k tomu se do takových míst pouštět? Nota bene dobrovolně?! Vrcholem je člověk, který jde na server pro maminky a pak přijde s úlovkem o velikosti "plínek". Hm. Wow. Z toho teda mrazí. Nejvíc mrazí z toho, když je to někdo, pro koho zcela evidentně tento server primárně určený není a kdo už po několika příspěvcích začíná budit dojem, že vlastně mimo internet nemá absolutně žádný život. A nebo život má, ale všechny bytostně nenávidí, protože nedejbože celý den nejedli a už se klepou nedočkavostí, až si večer dají ten vytoužený řízeček - a zdrobnělina jednoduše vyjadřuje ono citové zabarvení, které člověk k dané věci cítí.

A to je druhá věc, co mě rozčiluje. Snaha o absolutní potlačení jakýchkoliv zdrobnělin. Všechno, co byť vzdáleně připomíná zdrobnělinu, je třeba eliminovat. A také každého, kdo použil slovo lžička. Je to prostě lžíce a basta. Nedejbože, když si někdo na inzertní tabuli před své pekařství napíše, že má jahodové dortíky k nakousnutí. V tu chvíli těmto lidem vstávají vlasy hrůzou, vytahují kříž a svěcenou vodu a foťák, aby se o tuhle zrůdnost se světem patřičně podělili. Protože to je prostě horor! HO-ROR!

Ještě hůř tímhle stylem funguje jiná skupina, do které jsem se přidala před dvěma dny a už po těchto 48 hodinách uvažuju o jejím opětovném opuštění - Chudák čeština.

Miluju češtinu, psaní se věnuju už přes deset let, ráda čtu, ráda poznávám, snažím se ji nemršit, i když si s ní na druhou stranu občas ráda hraju na hranici přípustnosti (i při vytváření zdrobnělin a jiných patvarů). Vidím-li někde hrubky, trne mi v zubech. Na druhou stranu - ne že bych se někdy neutla. Je už veřejným tajemstvím, že se mi jednou povedlo napsat "Jak vydíte vydání knihy", protože jsem původně zamýšlela napsat "jak to vypadá s vydáním" a mozek se prostě zasekl, prsty pokračovaly a hrubka byla na světě. Teď pod vlivem všech ostatních jazyků a nedostatku českého materiálu saturujícího můj mozek, mi občas prsty na klávesnici vykouzlí perly jako "my" místo "mi" a naopak. Prostě stane se a každý se utne.

Někdy člověk narazí na diskuze, kde vážně nevěří vlastním očím. Ale když jsem se přidávala do téhle skupiny, asi jsem čekala spíše příspěvky z více oficiálních míst, z "novin" (Novinky dokáží vytvořit výborné paskvily), z oficiálních webů, letáků, dopisů... Co já vím odkud? Ano, asi jsem čekala i příspěvky dyslektiků (nebo totálních ignorantů, kterým bych nejradši narvala pravidla pravopisu do krku, a to ne ústy), ve kterých není prakticky jediné správné slovo a "jejyž přýspjevky vipadají pčibližnje podobnje". Moji oblíbenci jsou zejména nejrůznější patvary slov abych a abychom (nejnovější úlovek je "abych sem").

Za ty pouhé dva dny mě ale překvapilo několik příspěvků, poměrně dlouhých textů, několik vět, víc jak pět řádků... A hledej, šmudlo, je tam jedno, špatně napsané slovo! Nejhorší je, když už se k tomu slovu dopracujete a ve finále máte pocit, že je to prostě bezduchý úklep, nedejbože ještě mobilní. Příspěvky z různých diskuzí, kde chybí čárky v souvětích a občas vypadne znalost o shodě přísudku s podmětem, mi prostě přijdou jako onanie nad jednou a tou samou problematikou. Není vtipné, zábavné a po desáté už ani náhodou zajímavé.

A tak ve finále začínám mít pocit, že v těchto skupinách je jediným cílem se vysmát absolutně všem a za všechno, že podstata a původní záměr už dávno zmizel pod nánosem manžů a blinkajících mimýsků, že vlastně vidět na zdi deset příspěvků téměř přes kopírák nemá žádný, ani ten zábavný přínos. Přispěvatelé se prostě jen snaží nahonit si triko a za každou cenu něco přidat, i když je to vlastně podřadná blbost, která nestojí za pozornost. Nebo mám ve finále bohatší život, než bych čekala a jednoduše mi podobné věci přijdou pod mojí rozlišovací úroveň, abych si s nimi dala tolik práce - s jejich focením, screenováním, postováním, komentováním.

Abych ale nebyla úplný pesimista, občas se objeví i něco zajímavého a nápaditého, to nepopírám.

ODKAZY:

P.S. Perlička na závěr: Nejhorší je, když se začnete vytáčet nad blbostí jednoho diskutujícího v některé skupině, nejradši byste mu napsali, že je chudák tak blbej, až je vám ho líto, a pak si všimnete komentáře svého profesora. Z takovýchto setkání občas mrazí :D

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Olivka Olivka | E-mail | Web | 28. června 2015 v 14:25 | Reagovat

Známý je schopen napsat větu prakticky s žádným slovem správně. Nedělá to naschvál, to ne, ale číst se to nedá. Vůbec to nechápu dneska, kdy mi teda prohlížeč podtrhává všechna slova, která se mu nezdají dostatečně česky (třeba slovo substituent, to prostě nedává :D ) Na stránky zabývající se českou gramatikou nechodím, ale u těch zdrobnělin jsem si vzpomněla na kámošku, co se na FB před pár dny chlubila: "Moje mimí. Který bude mít mimiá" (či něco v tom velmi podobném smyslu; pozn. mimí = její kobyla). Jen tak mne u toho napadlo, co říkáš na Opráski českí histroije (či jak se ta příšernost píše)? Chápu, že to může mít nějaký vtip, ale u mne přes ten jejich nepravopis prostě vlak nejede a tečka.

2 flower-girls flower-girls | 28. června 2015 v 14:30 | Reagovat

Ano, to je vážně vytáčející, ještě když se s takovími šišlali setkáváme denně.

3 Rowan Rowan | Web | 28. června 2015 v 14:40 | Reagovat

[1]: Opráski jsou pro mě hodně kontroverzní téma. Mě mnohdy nějak nenadchává ani ten humor, i když se překoušu přes ty příšerné texty. Ne, asi v tom obecně ten vtip prostě nevidím, i když se snažím chápat, že je to nějaký druh recese.

4 Hanyuu Hanyuu | Web | 28. června 2015 v 16:04 | Reagovat

Tak hlavně lžíce a lžička jsou dvě docela rozdílné věci. Stejně jako dort a dortík, když už jsme u toho. A jestli někdo říká kávové lžičce lžíce, tak je debil. :D
Oni ti, co danou věc ženou do extrému, jsou ve všem na ránu tyčí, hodně si ale všímám, že to nejčastěji dělají puberťáci, co jsou v tom věku, kdy si myslí, že v pubertě už nejsou a časem nějak zmoudří. Třeba já už teď taky tolik nehrotím tu češtinu, jako dřív, kdy jsem za chybu už připravovala ukřižování toho daného chudáka, který ji omylem napsal. :D

[2]: Ano, a proto všude strašíte s pozdravem: Nazdárek bazárek.

5 Rowan Rowan | Web | 28. června 2015 v 17:05 | Reagovat

[4]: no, jenze tohle jsou docela znacne dospeli lide :-D

6 Grumpy Grumpy | Web | 28. června 2015 v 17:43 | Reagovat

Mě zaráží už jen samotný název skupiny "společnost odporu proti zdrobnělinám"... Nepoužívá se náhodou obrat "odpor k něčemu"?

Dobře napsaný článek, souhlasím s tebou :) Taky češtinu miluji a než něco vypustím na net, vždy si to po sobě pečlivě kontroluju. Přesto občas vypustím nějaký ten paskvil, to se asi stane každému. Občas se ráda zasměju nad sbírkou nějakých perliček nebo chyb v překladu (které jsou někdy ještě horší než pravopisné chyby), ale "honiče", kteří nacházejí smysl života ve vyhledávání každé nepatrné chybky a chlubení se před ostatními, taky nechápu...

7 baruschkasf baruschkasf | E-mail | Web | 28. června 2015 v 17:47 | Reagovat

Já jsem tvor, jemuž jsou zdrobněliny celkem fuk, ale na stránky maminek, co mají mimísky nějak nesmím :-)
Většinou ty maminky nepobírají, že já svým dětem říkám smradi, když mě štvou a smrádci, když jim chci vyjádřit lásku :-)
No jo, když jsem porodila tu poslední, tak ti dva velcí už šli do puberty a najděte nějaké milé oslovení pro puberťáky, že? :-)
A z chyb, které jsem měla tu čest přečíst mě nejvíc pobavila věta: "škola je na hovno vi debylové". Ano, pro takové je školy škoda :-)
A pak se mi líbí upozornění třeba v komentářích na novinkách, kde jeden komentující opravuje druhého stylem:"máš tam chibu, to nevýš, že slimák se píše s měkým?" To pak umírám smíchy :-)
Já češtinu miluju, ale opravdu, stane se, přesně, jak jsi psala, člověk chce napsat něco, pak se rozhodne pro něco jiného a je to tam :-)
Mimochodem, když jsem se seznamovala s klávesnicí, nebyla jsem si půl roku schopná napsat slovo "šunka". Pravidelně jsem svůj telefon nazývala "stará šukna" :-)

8 Čerf Čerf | E-mail | Web | 28. června 2015 v 18:14 | Reagovat

Tedy, budu se muset zamyslet nad názvem své rubriky Jazykové hrádky, než mi je protizdrobnělinská letka stačí pohanět :-). Nemám rád extrémismus jakéhokoli směru, takže jsem pro, ať je od všeho pěkně "přiměřeně", a zdrobněliny do toho samozřejmě taky patří.

9 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 28. června 2015 v 19:33 | Reagovat

Naprosto perfektně napsané! Také se mi příčí mnoho zdrobnělin, zvláštně to, když mi pár takových "kamarádek" napíše do chatu: ,,Jůůů tak to ju"...za tohle bych vážně vraždila! :D

10 Rowan Rowan | Web | 28. června 2015 v 20:01 | Reagovat

[7]: Tvůj smysl pro humor se mi líbí. Pro puberťáky se moc lichotivých označená najít nedá :D Ovšem na šuknu nic nemá, ta mě upřímně rozesmála :D

[8]: Kdepak, hrádky jsou ukřižování hodné zlo :D

[6]: Taky mi ten název už nějaký čas tahá oči, původně dokonce v tomhle článku hned na začátku bylo napsáno, že si myslím, že je tam nějaké vyšinutí, ale pak jsem si říkala, že možná prostě "Odpor jako vzdor" a nechala jsem to být :D

11 Hanyuu Hanyuu | Web | 29. června 2015 v 11:52 | Reagovat

[5]: Tak to bychom je asi měly začít brát vážně. Nechceš si radši místo nějaký trapný bazalky koupit pořádnou bylinu bazaly? Ta by byla určitě lepší a ne tak trapná. ;-)
Ne, ne ne!! Já to nechápu! Prostě mi nejde do hlavy, jak může dospělý člověk přemýšlet takhle tupě. Ale mě celkově nejde pochopit přemýšlení mnoha lidí. Do hajzlu... chyba je ve mně! :D

12 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 30. června 2015 v 19:46 | Reagovat

Když chce člověk obhajovat svůj názor, měl by ho podat spisovně, jinak to jeho příspěvek do diskuze snižuje... A snižuje to taktéž jeho IQ v očích ostatních diskutujících. Jasně, taky dělám chyby, ale proboha, internetové diskuze někdy dokážou být taková žumpa... Až mi je smutno :D

13 Rogue Rogue | Web | 5. července 2015 v 17:26 | Reagovat

Dobrý článek, musím říct, že jsem se u čtení pobavila. ;-)
Na srduženích takového typu mě nejvíc fascinuje to, že někteří lidé mají ČAS řešit a sáhodlouze rozebírat (a do krve se hádat) nad věcmi, které vlastně nejsou podstatné.
A navíc jak jsi psala - čeština je úžasně bohatý jazyk a k tomu patří i zdrobněliny! Jistě, čeho je moc, toho je příliš, ale třeba jak jsi psala - kávu si zamícháme LŽIČKOU a opravdu by mě nenapadlo uvažovat, že jsem se vyjádřila extra zdrobněle a přeslazeně ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.